VERŠE A CITÁTY

Datum
Vložil
Titulek

Vynakládáme své úsilí správně?

Dři, bude z tebe šampión


Že se to snadno naplánuje a těžko uskuteční? Pokud tomu podřídíte celý svůj život, pravděpodobnost úspěchu je veliká. Dnes má Pavel Zacha starší už desítky následovníků, kteří – poučeni jeho knihou Jak vychovat šampióna, jež vyšla letos na jaře – překopali životy své i svých dětí.
Dlužno podotknout, že tahle metoda rozhodně není pro každého. Řekněme, že jen pro náročné.
Jde to i jinak než drilem
„Překvapilo nás, že je možné téměř od narození děti rozvíjet a pohybově je zdokonalovat. Musíte se jim ale opravdu věnovat a být rodičem v pravém slova smyslu, a ne jako většina z nich posadit dítě k televizi nebo ho zavřít do pokojíčku, ať si hraje,“ vysvětluje mi základy, na kterých je možné začít piplat budoucího vrcholového sportovce, Michal Chmel.
Jako otec čtyřletého Matěje a o dva roky mladšího Filipa se tím pádem nezastaví. Díky pružné pracovní době se ale může lépe přizpůsobit rodinnému rytmu a v podstatě půl dne s dětmi strávit v tělocvičně, na ledě, tenisovém kurtu nebo v bazénu. Všestrannost je totiž dalším předpokladem pro to, jak získat náskok před konkurencí. „Ještě je brzy na to, říkat: Z tebe bude hokejista nebo tenista. Ale právě k těmto dvěma sportům mám nejblíž, protože jsem je dělal závodně,“ říká bývalý reprezentant v hokejbalu.
Co na tom, že mu nejdříve jen sundával plenky a ve vytopené místnosti ho nahého nechal, aby se hýbal, jak umí a jak ho to baví. Jenom aby kojenec, pokud zrovna nespí, nezahálel stranou pozornosti uložený v postýlce.
Příběh, který nemá obdoby
Podle dostupných pramenů nemá jeho příběh ve světě obdoby. Vždyť i ty největší hvězdy začínaly se sportem až ve dvou letech, zatímco Pavel Zacha začal syna na kariéru připravovat ještě v době, kdy byl v bříšku. Do manželky lil ovocné koktejly, nutil ji žít zdravě a být v dobré kondici. Z centra Brna se přestěhovali do Velkého Meziříčí, aby měli v dosahu všechna možná sportoviště, lyžařský vlek i cyklostezky a dýchali čerstvý vzduch. V postaveném domku vybudovali tělocvičnu s multifunkční stěnou, tvořenou žebřinami, skluzavkou, zavěšeným míčkem a košem, kterou syn využíval už od půl roku.
Pavel Zacha starší vsadil všechno na jednu kartu. Opustil podnikání v jihomoravské metropoli a k obživě si nechal jenom reklamní firmu. Prací se zabýval po večerech a nocích. Svůj plán na výchovu šampióna nemohl ošidit a nepřipouštěl polovičatá řešení, protože věděl, že konkurence nikdy nespí. Ve čtyřech letech už Pavlík uměl základy téměř všech druhů sportu, aby se ukázalo, v čem vyniká. Až později jeho otec spočítal, že největší perspektivu pro světový úspěch bude mít tenis a hokej.
„Když do toho jdete naplno, mnohonásobně zvýšíte pravděpodobnost, že se to podaří. Řekl jsem si, že se tomu budu věnovat na sto procent, a syn už ve čtyřech letech hrál hokej s devítiletými a v patnácti měl za spoluhráče dospělé chlapy,“ pochvaluje si výsledky společného snažení Pavel Zacha senior.
Jardu Jágra nutili, mého syna nikdy
„Už v jeho šesti letech jsem viděl, že hokej miluje a že ho od něho nemůžu odtrhnout, i když měl třeba v Brně dva náročné tréninky a doma další. I Jarda Jágr popisoval, že ho to někdy nebavilo, ale táta mu řekl, že na trénink zkrátka musí. K tomu jsme nikdy nedospěli a na konci dubna, kdy končila sezóna, Pavel naopak litoval, že si nějakou dobu nezahraje.“
Mezi svými příznivci má Pavel Zacha vysokoškoláky, kteří chtějí za dva tři roky založit rodinu a už teď přemýšlejí, že by se vydali stejnou cestou. Plánovat v předstihu je v tomto případě nutné, protože je třeba vytvořit finanční rezervu. Nejenom že jeden z rodičů musí omezit na minimum svou práci, ale náklady na sport můžou jít časem až do statisíců za rok. Když je klukovi šest, vydrží mu hokejka za sedm stovek celou sezónu, ale až nabere sílu, zláme jich i několik do měsíce, a to už jsou zpravidla hole za tisíce.
Sponzoři
Není divu, že s heslem Ve stravě a vybavení nemůžete dělat kompromisy musel Pavel Zacha začít hledat sponzory, už když synovi bylo pět let. Kromě toho začala šetřit celá rodina na oblečení i dovolených. Když už se jelo k moři, vždycky to bylo spojeno s každodenním tréninkem.
„Vařím maximálně kvalitně a třeba do polévky dám kromě masa všechnu kořenovou zeleninu a přidám i hlívu ústřičnou. Syn konzumuje hodně syrovátky, což je lehce stravitelná bílkovina, která je lepší než maso, protože tolik nezatěžuje organismus. Běžné jsou u nás i ovesné nebo sójové nápoje, koktejly z granátového jablka nebo borůvek,“ vypočítává nejstálejší položky z jídelníčku svého syna Pavel Zacha starší a dodává: „Kdybych se věnoval jenom stravě, tak mi objíždění po obchodech zaplní celý den, a ještě to nebude ono, protože v Česku taky všechno neseženete.“
Maturita? Dostat se do NHL
Že kluk nebude mít školu, to je pro Pavla Zachu momentálně podružná záležitost. Jak tvrdí, musí jít za svým cílem bez kompromisů. „Pokud začnete tříštit síly, na vrchol třeba nedojdete. Za úspěšnou maturitu budu považovat to, když bude Pavel v prvním kole draftu NHL,“ říká ambiciózní otec, pro kterého je dílčím úspěchem už to, že se jeho syn dosud vážněji nezranil, nikdy neměl nic zlomeného a vždycky dohrál až do konce, ačkoli se už od dvou let učil lyžovat a jezdit na kole a vždycky stál proti starším soupeřům
Babičky to vidí jinak
„S tím mladším jsme už teď, ve dvou letech, začali bruslit a jenom koukáme, jak mu to jde, jaké dělá pokroky. Sami bychom takhle nespěchali, a kdyby mi předtím někdo řekl, že dvouleté dítě může po sedmi pobytech na ledě samo urazit deset metrů, tak bych namítl, že to není možné a že jsou ti lidi blázni, že dítě takhle trápí,“ líčí mi jeden z posledních zážitků Michal Chmel.
Na vlastní oči se přesvědčil, že když jsou děti na pohyb zvyklé, začnou ho dokonce i vyžadovat. Jako kupříkladu starší Matěj, který o prázdninách ve svých třech letech ujel na kole pětadvacet kilometrů. „Občas slyšíme poznámky z rodiny, abychom děti nepřepínali, ale počítám s tím, že ta pravá kritika teprve přijde, až bude na kluky víc vidět,“ myslí si téměř trojnásobná maminka.
Babičkám se příliš nelíbí ani to, jak se rodina začala stravovat. Kluci neznají hranolky ani další smažená jídla, nepřehánějí to ani s červeným masem a místo toho mají třikrát do týdne ryby, hodně ovoce a zeleniny a poslední dobou také luštěniny. Mléčné výrobky nahradily alternativní nápoje z ovsa nebo rýže.
„Sladkosti jako čokoládu a bonbóny kupujeme jenom jako doplněk na náročnější výlety, i když babičky by si to představovaly trochu jinak,“ usmívají se shovívavě mladí manželé, pro které je Pavel Zacha starší nedostižným vzorem.
„Uvidíme, jak to půjde a jak se to bude vyvíjet. I kdyby z nich šampióni nebyli, aspoň si zvyknou na zdravý životní styl a v pubertě třeba dají přednost tenisovému turnaji před vysedáváním v parku s cigaretou a lahváčem,“ snaží se držet při zemi Michal Chmel.

Jako křesťané máme mnohem vyšší cíl než se stát vrcholovým sportovcem.
Co jsme ochotni pro Ježíše dělat my?
Na co vynakládáme své úsilí? Čemu se věnujeme?


• 1. Petrův 2:9 Vy však jste ‚rod vyvolený, královské kněžstvo, národ svatý, lid náležející Bohu‘, abyste hlásali mocné skutky toho, kdo vás povolal ze tmy do svého podivuhodného světla.
• Filipským 4:8 Konečně, bratří, přemýšlejte o všem, co je pravdivé, čestné, spravedlivé, čisté, cokoli je hodné lásky, co má dobrou pověst, co se považuje za ctnost a co sklízí pochvalu.
• 1. Korintským 10:31 Ať tedy jíte či pijete či cokoli jiného děláte, všecko čiňte k slávě Boží.
• Filipským 3:12-14 Nemyslím, že bych již byl u cíle anebo již dosáhl dokonalosti; běžím však, abych se jí zmocnil, protože mne se zmocnil Kristus Ježíš. Bratří, já nemám za to, že jsem již u cíle; jen to mohu říci: zapomínaje na to, co je za mnou, upřen k tomu, co je přede mnou, běžím k cíli, abych získal nebeskou cenu, jíž je Boží povolání v Kristu Ježíši.
• 1. Timoteova 4:7.8 Dobrý boj jsem bojoval, běh jsem dokončil, víru zachoval. Nyní je pro mne připraven vavřín spravedlnosti, který mi dá v onen den Pán, ten spravedlivý soudce. A nejen mně, nýbrž všem, kdo s láskou vyhlížejí jeho příchod.“
• Matouš 6:33 Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.

Zpět na diskuzi

Vyhledávání

Oficiální stránky Vojkovické mládeže © 2015 Všechna práva vyhrazena.